Modlitwy – efekt placebo czy faktycznie działają?O sile i działaniu różnego rodzaju modlitw powiedziano i napisano wiele. Zarówno sceptycy takiej metody proszenia lub dziękowania za coś, jak i jej zagorzali zwolennicy mają swoje racje i argumenty na poparcie własnych tez. 

Dla jednych modlitwy to wyłącznie strata czasu i oszukiwanie umysłu poprzez szukanie jakiejś siły wyższej; dla drugich to nierzadko jedyny sposób czerpania energii i siły do życia.Co ważne, kwestia odprawianych modłów w każdej kulturze – europejskiej, azjatyckiej, afrykańskiej itp. niekoniecznie musi się wiązać z jakimiś wierzeniami w konkretne bóstwo.

Nierzadko są to po prostu bliżej nieokreślone siły natury, ku którym kierowane są modlitwy w konkretnym celu i z konkretnego powodu. Skuteczność takich zabiegów modlitewnych ma liczne potwierdzenia w wielorakich przypadkach uzdrowień, cudów, poprawy życia, zmiany jakiejś sytuacji życiowej. Z drugiej strony nie brakuje jednak i osób, które mimo że poświęcały modlitwie mnóstwo czasu, spotkały się z brakiem jakiejkolwiek reakcji i odpowiedzi, a co za tym idzie, bardzo często stawały się modlitewnymi sceptykami.

Komentarze

Popularne posty